Jak schovat kabely, aby nebyly vidět?
Koupili jste si nový televizor, nebo stolní počítač? Rozplýváte se, co za designový kousek jste si pořídili? Jenže nadšení a estetický zážitek mnohdy kazí kabely, které se z přístrojů vinou na všechny strany. Jak kabely co nejlépe skrýt?
Proč schovávat kabely?
Nejen, že jsou nevzhledné, ale také mají tendence se do sebe zamotávat a tvořit těžko identifikovatelná klubka. Pamatujte na to, že by kabely neměly ležet někde, kde je vlhko, nebo příliš velké teplo (třeba za topením). Ideální není ani jejich přivírání do dveří. Před tím, než se vrhnete do schovávání kabelů, udělejte si v nich pořádek. K tomu mohou sloužit různé stahovací pásky, kterými si dáte dohromady kabely mířící do stejné zásuvky.
Podlahové lišty na kabely
Po bytě se nám často vinou kabely, které nelze nikam ukrýt. V tomto případě nabízí řešení lišty na kabely. Vyrábějí se podlahové lišty na kabely, které jsou ve stejném či podobném vzoru jako vaše podlaha, a tudíž kabel dokonale skryjí. Existují samolepicí, takže se nemusíte bát zásahů do stěn, případně se přichytí hmoždinkami. Pokud se jedná o bílý, tedy nenápadný kabel, postačí mnohdy místo lišty jen ukotvit speciálními úchytky na kabely či háčky. Za lišty lze skrýt jeden i více kabelů a hodí se i pro datové kabely.
Co s kabely na zdech?
U podlahy kabely skryjete celkem snadno, co ale s těmi, které vedou po zdech? Nabízejí se nástěnné lišty na kabely, které přetřete stejnou barvou, jakou máte stěnu. Lišty tak zcela splynou a nebudou vidět. V některých případech můžete kabely ukrýt i do zdí. Jak schovat kabely do zdi záleží především na tom, jak to máte doma koncipované. Pokud jsou zdi ze sádrokartonu, neměl by to být problém. Kabel půjde vést za ním. Jestliže máte zdi zděné, musíte vysekat drážku, kabely v husím krku do ní vložit a pak stopy zakrýt sádrou či speciálními sádrovými lepidly.
Kam schovat prodlužovačku?
Často se stává, že v domácnosti potřebujete použít prodlužovací kabel. Prodlužovačku skryjete v pouzdře na kabely. Tam se ukryjí i rozdvojky apod. Na trhu je celá řada pouzder. Pokud máte prodlužovačku pod stolem, lze jí uchytit do speciální lišty určené pod stůl, takže do kabelů nebudete šlapat
Jak schovat kabely od televize na zdi
Dnes má již většina lidí velkou nástěnnou televizi. Pokud pod ní máte skříňku či jiný nábytek, ukryjete kabely tam a nemusíte nic víc řešit. Jestliže ale plánujete prostor kolem nechat volný, nabízí se krycí lišta, prodlužovací kryt, nebo vytvoření falešné zdi pod TV, kam nejen schováte kabely, ale můžete na něj televizi jakoby položit.
Nebojte se experimentovat
Pro zamaskování kabelů existuje na trhu spousta krytů, lišt a pouzder, něco podobného si ale můžete vyrobit i sami doma. Zajímavé řešení je uschování kabelů do falešné knihy v knihovně, anebo ze samotného kabelu můžete udělat dekoraci. Pokud se táhne po zdi, stačí k němu přidělat několik lístečků či ho jinak zajímavě dozdobit. A jak se říká, z nouze je tak hned cnost
Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět
Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.
Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.
Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit
Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.
Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.
Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny
Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.
Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.
Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně
Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…