Nevíte si rady s výběrem vypínače? Pomůže vám stručný výpis možností
Výběr správného typu vypínače do kanceláře nebo domácnosti se může stát zajímavým dobrodružstvím. Možná pro někoho překvapivě a pro někoho méně je totiž druhů vypínačů celá řada. Na pohled jednoduché zařízení v sobě může skrývat několik funkcí a jejich kombinací.
Někde má vypínač pouze rozpojit nebo spojit obvod a tím zhasnout či rozsvítit vybrané svítidlo. Jinde od něj ale třeba očekáváte, že po rozpojení umožní sepnutí stejného obvodu jiným vzdáleným vypínačem nebo že bude svou polohu světelně signalizovat. Proto existuje mnoho typů vypínačů, pro každý takový atypický případ.
Dva obvody jsou víc než jeden
Základní podoba domácího vypínače je jednopólová s řazením 1. Jde o jednu klapku ovládající spojení či rozpojení obvodu. Z jednoho místa s ním lze ovládat jeden spotřebič či konkrétní typ osvětlení. Takový druh vypínače zůstává ve své poloze dokud jej znovu nepřepnete. Jednopólové vypínače mohou být vybaveny i signalizační doutnavkou, potom se označují jako 1S případně 1So v podobě s trvalým orientačním osvětlením.
S tím, jak zapojit takový vypínač, si vzhledem k jednoduchosti poradí doslova každý. Složitější už to může být u dvou – nebo třípólových vypínačů. Takový typ vypínače má víc vstupů i výstupů a současně tedy ovládá i odpovídající počet obvodů. Může buď fungovat symetricky, a tedy vždy všechny obvody spínat a vypínat nebo asymetricky, kdy záleží na volbě při jejich zapojení.
Vypínání nebo přepínání? V tom je rozdíl…
Ať už hledáte vypínač na stropní světlo nebo třeba pro LED pásky do kuchyně, musíte si před prováděním elektroinstalace dobře rozmyslet budoucí způsob používání. Je totiž velký rozdíl, zda bude vypínač ovládat jen sepnutí či zhasnutí světla z jednoho místa třeba u vstupu do místnosti anebo zda si přejete jej ovládat z více míst.
K tomu pak slouží speciální typy vypínačů s řazením 6 zvané hovorově schodišťáky. Mají jednu klapku, jeden přívod, ale dva výstupy. Po rozpojení obvodu je pak možné jej opět spojit druhým vypínačem a naopak. Ve složitější konfiguraci se pak můžete setkat i s řazením 7, tzv. křížákem. Ten slouží v místech, kde je třeba ovládat obvod z více míst.
Speciální vypínače
Kromě standardních podob lze domácnost vybavit i novodobými pomocníky. Pro ovládání žaluzií či vrat poháněných elektromotorem slouží otočný ovladač. Ten se, pokud jej nezajistíte v krajní poloze, po uvolnění vrací do svého původního nastavení.
S rostoucí oblibou použití moderních zdrojů světla jako jsou LED žárovky či LED pásky do pokoje, dílny i kanceláře roste i počet instalací otočných stmívačů. Díky vřazené elektronice je možné navodit kýženou světelnou atmosféru a využít LED pásky s ovladačem i tam, kde to dřív kvůli intenzitě produkovaného světla nebylo možné.
Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět
Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.
Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.
Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit
Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.
Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.
Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny
Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.
Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.
Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně
Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…