Používáte webový prohlížeč Internet Explorer 11, který již není podporován. Naše stránky se proto nemusejí správně načítat.
Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Funkce hromosvodu je důležitá nejen pro požární bezpečnost staveb

Ochrana objektů pomocí hromosvodu je dle platné ČSN při stavbě domu povinným opatřením. Obrovská energie uvolněná bleskem může způsobit mechanické poškození i založit požár, není proto radno si s takovým rizikem zahrávat. Řešením je soubor prvků, které zajistí bezpečné svedení napětí do země.

Z pohledu elektroinstalace je především nutné se postarat o spolehlivé vodivé spojení. Důležitá je i dimenze použitých vodičů a dalších součástí hromosvodu, protože rozdíl elektrických potenciálů mezi mraky a zemským povrchem vytváří extrémní výboj.

Montáž hromosvodu Montáž hromosvodu

Jak a kdy vznikl hromosvod

Historie vzniku bleskosvodu, jak se hromosvod stále ještě někdy nazývá, se datuje k polovině 18. století. Kolem samotného autorství originálního návrhu panují dodnes dohady. Za vynálezce hromosvodu tak lze považovat jak českého kněze Prokopa Diviše, tak i amerického vědce Benjamina Franklina. Princip funkce byl ale od počátku stejný pro všechny – jde o uzemnění výboje vytvořeného rozdílem potenciálů mezi mraky a zemským povrchem.

Kód ELFETEX 11.021.936

Kód ELFETEX 11.021.936

Z čeho a jak hromosvod udělat

Vhodný materiál pro hromosvody je možné běžně pořídit u specializovaných prodejců elektroinstalačního materiálu. Pro řešení ochrany rodinných domů to obnáší především jímač, hromosvodový drát, zemnící pásek a hromosvodové svorky. Návrh provedení celého ochranného opatření musí být zpracován v podobě odborného projektu a stejně tak musí být i proveden.

Už ve fázi spodní stavby je třeba uložit do základových pasů zemnící pásek. Na něj je pomocí hromosvodové svorky upevněn hromosvodový zemnící drát vyvedený nad povrch obvykle ve všech rozích půdorysu a také v místě budoucí pozice domácího elektrického rozvaděče. Veškeré pod zemí skryté spoje částí pásku a jeho napojení na drát je nutné před zabetonováním opatřit trvanlivým ochranným nátěrem, například gumoasfaltem. Po dokončení stavby se už jen drátem vodivě spojí jímač se zemnícím páskem a ochrana proti účinkům blesku je hotová.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kód ELFETEX 11.320.349

Nezapomeňte na revizi hromosvodu

Před samotným uvedením nového hromosvodu do provozu je třeba nechat provést výchozí revizi. Příslušný revizní technik vizuálně kontroluje celou soustavu a pomocí přístroje zhodnotí funkčnost uzemnění. Průběžná pravidelná revize se provádí u rodinných domů každé 4 roky a v případě, že bylo zařízení zatíženo úderem blesku, nastává chvíle pro revizi mimořádnou. V případě uplatňování nároku vyplývajícího z vaší pojistné smlouvy je nutné řádnou revizi doložit, rozhodně se tedy vyplatí na ni nezapomínat. Mimo jiné tak máte jistotu, že vás hromosvod dále chrání proti všem rizikům spojeným s působením blesku.

Kód ELFETEX 11.118.130

Zařizujete si domácí dílnu? Zvažte, jaké nářadí vám v ní nesmí chybět


Domácí kutění bylo vždy tuzemským národním sportem. Šikovností a schopností improvizace jsou čeští kutilové proslulí už dávno. Jako důkaz slouží dodnes fungující svépomocné realizace všeho možného od skleníků po větrné elektrárny. Když se k tomu přidá i správné nářadí, vznikají díla, která si často nezadají s profesionální prací.

Porevoluční nová doba a s ní i otevření se západním trhům přineslo úplně nové možnosti strojního zařízení a vybavení nářadím. Obchody s nářadím se staly takovým dospěláckým hračkářstvím. A protože vývoj se nezastavil, stalo se všeobecně dostupným už i profesionální a poloprofesionální vybavení.

Kvalita ručního nářadí dokáže nadchnout, nekvalita otrávit

Není nic horšího, než když vás v pracovním rozletu brzdí a omezuje mizerné nářadí. Pořídit ho levně v hobbymarketu je sice rychlé a jednoduché, s prvním problémem ho však budete jen proklínat. Měkké materiály, špatná ergonomie nebo nestandardizované rozměry jsou nejčastější potíže u levné asijské produkce.

Platí to jak pro profi výbavu, tak i pro hobby nářadí. Ani domácí kutil přeci nechce, aby jeho snaha vycházela naprázdno. I on proto ocení opravdu fortelnou konstrukci a kvalitní materiály osvědčeného ručního nářadí DeWalt. Výrobce si dává záležet jak na pohodlí při práci, tak i na bezpečnou manipulaci. Značka DeWalt se během několika let právem zabydlela v mnoha domácích i profesionálních dílnách.

Kód ELFETEX 11.021.936

Profi elektrické nářadí do každé domácí dílny

Při práci na jakémkoli projektu je v pozadí silná osobní motivace. Jakmile se člověk do práce ponoří, má myšlenky už jen na dokonalé provedení. A právě v takové chvíli se projeví kvalita nářadí nejcitelněji. Kromě ručního nářadí pro základní operace je suverénně nejžádanějším domácím pomocníkem aku vrtačka. Vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se při současných cenách každému, včetně domácích kutilů, vyplatí investovat do některého z profi modelů.

Profi aku vrtačka zastane dokonale a beze zbytku práci elektrického šroubováku s vysokým točivým momentem. Zároveň jde o plnohodnotnou vrtačku, dle provedení dokonce s příklepem pro vrtání do zdiva. Modely s vyšším napájecím napětím nabízejí i vyšší výkon a tím spolehlivější funkci i při náročném nasazení. Tomu pak odpovídá i dlouhá výdrž Li-Ion baterie.

Kód ELFETEX 11.320.349

Kam s ním aneb celá dílna v jedné brašně

Nakonec už zbývá jen vyřešit, kam všechno nářadí dobře a bezpečně uložit. To ruční nezbytné pro práci v terénu máte díky chytrým organizérům a dobré brašně na nářadí neustále s sebou. Vaše dílna tak chodí všude s vámi a práce je pak hotová raz dva. Pravý chlap s brašnou – plnou dobrého nářadí – se totiž nezalekne žádné výzvy…

Kód ELFETEX 11.118.130